Uszy są jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Ochrona słuchu jest szczególnie ważna podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Najlepszą możliwością jest ograniczanie hałasu w swoim otoczeniu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego w miejscu pracy należy nosić różnego typu ochraniacze, które ograniczają hałas docierający do uszu.
Obowiązki pracodawcy
Należy zwrócić uwagę, że używanie różnego typu środków ochrony słuchu jest w wielu przypadkach nie tylko koniecznością, ale także obowiązkiem. Przepisy w Polsce nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia środków ograniczających hałas, jeżeli poziom dźwięku przekracza wartość 85 decybeli. W przypadku mniejszego hałasu zakład pracy powinien udostępnić środki ochrony słuchu, ale nie może nakazać ich używania. Aby chronić uszy pracowników, można stosować różnego typu akcesoria, na przykład, wkładki przeciwhałasowe i nauszniki.
Wkładki przeciwhałasowe
Wkładki przeciwhałasowe to bardzo wygodne i małe przedmioty, które można schować praktycznie wszędzie. Zmieszczą się w kieszeni spodni, kurtki lub nawet w małej torbie roboczej. Ochrona słuchu zapewniona przez wkładki nie należy do najwyższego poziomu, są to jednak produkty, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Warto dodać, że wkładki przeciwhałasowe nie ograniczają stosowania innych akcesoriów stanowiących ochronę uszu. Trzeba natomiast pamiętać, że ochrona słuchu uzyskiwana w ten sposób nie będzie skuteczna, jeśli produkt nie zostanie prawidłowo założony. Wkładki muszą być wkładane do ucha odpowiednio głęboko, a wcześniej należy umyć dokładnie ręce. W razie wątpliwości należy zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi, która zawiera sugestie dotyczące poprawnego używania wkładek.
Nauszniki przeciwhałasowe
Ochrona słuchu na wyższym poziomie może być realizowane za pomocą nauszników przeciwhałasowych. Dodatkowo mogą one skutecznie chronić kanał uszny przed iskrami lub innymi niekorzystnymi czynnikami znajdującymi się w miejscu pracy. Przykładem są czynności związane ze spawaniem elementów metalowych. Wielu specjalistów sugeruje, że pełna ochrona słuchu może być zapewniona tylko poprzez połączone stosowanie nauszników przeciwhałasowych wraz z okularami ochronnymi. Przed rozpoczęciem pracy warto zweryfikować poprawne nałożenie nauszników, w tym sprawdzić, czy obejmują one odpowiednio szczelnie uszy. Jeśli tak realizowana ochrona słuchu jest niewystarczająca, należy stosować przerwy w pracy lub w inny sposób zmniejszać narażenie pracowników na hałas. Tymi zasadami powinny kierować się wszystkie osoby odpowiadające za bezpieczeństwo w zakładzie pracy.