Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Zainteresowany urologiem w Krakowie? Kliknij tu.

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co sprawia, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące symptomy choroby, często opóźniają o wiele tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych oznak! Sprawdź, kiedy należy udać się na wizytę do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie diagnostyką i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo rozmaitych symptomów, które nagminnie są bagatelizowane przez chorych w nadziei, że same ustąpią. Na które zatem objawy trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemne zabarwienie, spienienie bądź zauważenie w nim ropy albo krwi, ale także ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej wyraźne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni umówić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Warto też odnotować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle zapisują się do gabinetu urologa w celu przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), uzyskania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]