biopsja prostaty

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci i wymiarów do orzecha włoskiego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Trzeba podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Trudności oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności ze wzwodem i ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym z reguły około pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi mała krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca i alergia na niektóre leki. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]