Bezbolesne leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, stosując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, jeżeli pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu supercienkich narzędzi, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu i polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie zawsze jest ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto udać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w internecie.