Bagażnik na hak – o przewożeniu rowerów samochodem

Jeśli potrzebujesz bagażnika na 4 rowery na hak, koniecznie sprawdź ebagaznik.pl.

Rozbudowa tras dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz także w wielu miejscowościach turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, iż pakując się na wakacje zastanawiamy się, czy zabrać dodatkowo rower. Jeżeli nasz rower się składa, a podróżujemy bez współtowarzyszy, można wsadzić go do bagażnika samochodu. Trudności pojawiają się, gdy podróżujemy w większym gronie i chcemy zabrać parę rowerów. W takim przypadku powinno się użyć platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa wpływa na kierowanie pojazdem?

Rowery można przewieźć na dachu pojazdu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej instalowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda pozwala na przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednakże mają także kilka wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być trudne w szczególności dla osób o niskim wzroście. Co więcej ułożenie rowerów na dachu zmienia wysokość auta, i chociaż z reguły nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niskimi bramami, mostami czy kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność samochodu ze względu na to, że mocniej reaguje on na porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak przedłużają auta, wskutek tego kierowcy ich używający muszą zachować większą ostrożność przy parkowaniu tyłem i cofaniu auta. Jednoślady ułożone na platformie w wielu przypadkach też wystają poza boczną krawędź pojazdu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na ciasnych drogach.

Bagażnik na rower – sprawdzić przed jego kupnem?

Decydując się na zakup bagażnika na rower na hak wypada w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to stosunkowo kosztowny zakup, wobec tego należy już na wstępie ustalić ile rowerów ostatecznie będziemy chcieli przetransportować. Platforma na rower od dobrego producenta, np. od Thule, będzie służyła nam wiele lat i o ile kupujemy ją z myślą o rodzinnych wyprawach, należy zdecydować się na taką, na której ulokujemy 3 lub cztery jednoślady. Drugim ważkim czynnikiem jest obliczenie łącznej masy rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się upewnić się czy wytrzyma ona obciążenie jakie chcemy na niej zawiesić. Sprawdźmy także jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zaczepów utrzymujących jednoślad w miejscu obniża ryzyko jego obluzowania się w czasie podróży, skutkujące możliwym uszkodzeniem lakieru. W razie pytań, która platformę na rower wybrać, rekomendujemy skonsultować się z pracownikiem sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]