Szkolenie z ochrony danych osobowych. Czemu tak ważne?

Podstawowym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to każde informacje, jakie umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem datę urodzenia, adres czy nazwisko i imię, ale też tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o stanie zdrowia, wyznaniu czy możliwych wyrokach. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego typu firmy. Niektóre obracają jedynie danymi swoich pracowników, inne natomiast mają dostęp także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo ważne, bowiem po stwierdzeniu błędów GIODO ma prawo nałożyć dotkliwe sankcje – po pierwsze pieniężne, ale w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów administrujących tego typu danymi – będą to między innymi specjaliści z do spraw rekrutacji, archiwów lub sekretariatów. W jego koszty zaliczają się także materiały pomocnicze, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu kursu, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę informacji, kursanci dostają odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zwykle kończą się tego samego dnia.