Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko - dalsze informacje o tych usługach

Wielu czytelników pracę na wysokości kojarzy przede wszystkim z czyszczeniem szyb w wysokościowcach czy serwisowaniem kominów. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, kiedy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna efekty będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wtedy słusznie zrobimy udając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty celem wykonania badań, a potem składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego typu chorób należą przede wszystkim padaczka oraz choroby błędnika, wady wzroku (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (mimo że możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz powinien też odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby po pięćdziesiątym roku życia – co 12 miesięcy.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]