Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – głównie na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.