Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne Bielsko -więcej szczegółów o tych usługach poznasz w tym miejscu

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl przepisów powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]