Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Zleć badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, bardzo często bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań składa się z testów osobowościowych, testów inteligencji, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Ujmują między innymi ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr, stereometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny jedynie pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D+E i D. Przechodzić muszą je także osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Warto podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im tylko raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]