Atak na WordPress – komu powierzyć usuwanie malware i wirusów WP?

Poznaj więcej szczegółów o usuwaniu malware ze strony internetowej.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak wziętym systemem zarządzania treścią, że ilość sklepów oraz witryn internetowych tworzonych z jego użyciem szacuje się w tej chwili na miliony. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, że strony oparte na WordPressie bywają ulubionym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zainfekowania witryny malware, niezbędne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Komu zlecić czyszczenie WordPressa po atakach hakerów?

Obrazy na stronie zostały podmienione bez Twojej ingerencji? Strona rozsyła niechcianą pocztę? Na witrynie znalazłeś odnośniki do nieznanych Ci portali? A może nie możesz się zalogować? To tylko kilka z możliwych przykładów alarmujących o zawirusowaniu witryny. W takich sytuacjach wymagane jest błyskawiczne działanie, aby znaleźć źródło infekcji, a następnie przywrócić stronę internetową do poprawnego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa nierzadko wychodzi poza zakres wiedzy osób, które każdego dnia zajmują się wyłącznie tworzeniem stron oraz sklepów na tym systemie zarządzania treścią, dlatego czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania albo po atakach cyberprzestępców powinno się zlecić fachowcom od tego typu działań.

Jak przebiega czyszczenie zawirusowanej strony na WordPress?

Specjaliści zajmujący się usuwaniem wirusów ze stron opartych na WordPressie w ramach swoich czynności naprawczych wykonują dokładne sprawdzenie plików i baz danych strony. Analizują kod zainstalowanych na stronie szablonów i wtyczek, a także pliki wp-config i htaccess. W toku naprawy zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, które zmniejszą ryzyko ponownej infekcji. Jeżeli długookresowa infekcja spowodowała dodanie strony do listy zagrożeń (np. w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z WordPressa fachowcy podejmują również konieczne działania w celu skreślenia jej z tego rodzaju katalogów. Okresowe aktualizowanie CMS-a oraz wykorzystywanych na stronie www wtyczek jest niesłychanie ważne, bowiem likwidacja wszelkich następstw zawirusowania nie jest gwarancją, iż taki kazus nie zdarzy się w przyszłości.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]