Analiza logistyczna pomoże w optymalizacji działania magazynu

Koszty eksploatacji, projekt infrastruktury, efektywność pracy, opracowanie systemu informatycznego czy usprawnienie dostaw – to zaledwie niektóre ze sfer działania magazynu, które mogą generować spore problemy. Ich rozwiązanie wymaga często znacznej reorganizacji pracy magazynu oraz zastosowania nowych technologii. Selekcja właściwych rozwiązań nie jest jednak łatwa. Stawka jest ogromna, gdyż zmiany, które zoptymalizują pracę magazynu wymagają dużych inwestycji. Planując je, zaleca się więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak prowadzona jest analiza logistyczna hali magazynowej?

Aby dowiedzieć się, jakie aspekty działania magazynu należy udoskonalić, potrzebna jest przeprowadzona przez specjalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor obserwuje, jak przebiegają procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynu jest poprawnie wykorzystana. Kiedy problemy zostaną rozpoznane, rekomenduje zastosowanie technologii, które przyczynią się do ich rozwiązania – np.
wymianę regałów, usprawnienie transportu towarów wewnątrz magazynu lub zainstalowanie nowego systemu informatycznego.

Doradztwo logistyczne – zalety

Audyt logistyczny kończy się sporządzeniem raportu, który przedstawia się zlecającemu. kierujący magazynem może usprawnić procedury wysyłki i przyjęcia towarów, wprowadzić system regałów jezdnych (umożliwiających skuteczniejsze wykorzystanie dostępnego metrażu) lub inne elementy automatyki magazynowej, a także zmienić rozmieszczenie towarów. Doradztwo logistyczne umożliwia ponadto na wdrożenie nowatorskich rozwiązań IT, które nie tylko ułatwią prowadzenie ewidencji towarów, ale również pozwolą na efektywne zarządzanie infrastrukturą i personelem hali.