System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Sprawdź więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, iż de facto systematycznie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]