Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, to dodatkowa opcja dla osób pragnących lokować swoje finanse w metale szlachetne. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym kruszcem także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednakże w ostatniej dekadzie coraz więcej krajów zaczęło emitować monety bulionowe ze srebra, które szybko zdobyły żarliwych sympatyków, szczególnie wśród inwestorów z nieco mniej zasobnym portfelem.
Monety bulionowe – srebro jako stabilna opcja dla inwestorów
Można powiedzieć, że monety bulionowe ze srebra są zasadniczo nowością na rynku inwestycyjnym. Bite są w mennicach kilku państw, i to dopiero od lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku (pojawiły się jako pierwsze w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Chociaż są popularne wśród inwestorów od prawie pół wieku, ich oferta nie jest wciąż tak obszerna jak pokrewnych monet ze złota. Srebro bulionowe jest jednak wyśmienitą propozycją dla osób chcących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które obawiają się inwestować w nieco droższe monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w złoto czy też platynę. Czemu monety bulionowe uznaje się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z tego samego metalu szlachetnego? Cena nabycia monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich wprowadzeniu na rynek zawsze znacznie przekracza koszt kruszcu, z którego zostały wytworzone. Ma na to wpływ przede wszystkim całkowity koszt wybicia numizmatu (m.in. stworzenie przez artystę oryginalnego wzoru oraz przygotowanie precyzyjnych matryc). Istotne jest dodatkowo to, że numizmaty kolekcjonerskie dostępne są w ograniczanej ilości sztuk, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie gwarantuje to jednakże, iż z roku na rok ich wartość będzie zawsze rosnąć! Powinno się mieć świadomość, iż tak jak w przypadku jakiegokolwiek eksponatu kolekcjonerskiego, monety te będą warte tyle, za ile zapragnie je nabyć potencjalny kupiec. Z kolei srebrne monety bulionowe nie mają wymiaru numizmatycznego (nie posiadają ustalonego rocznego nakładu, a ich wygląd odświeżany jest dość rzadko), stąd ich wartość ściśle związana jest z aktualną wartością srebra.
Srebrne monety bulionowe – jakie kupimy w rodzimych sklepach?
Srebro jest najtańszym kruszcem inwestycyjnym, skutkiem tego monety lokacyjne z tego metalu z rzadka emitowane są w nominale niższym niż 1 oz, czyli 31,1 g. I pomimo, że próba srebra .999 oraz waga 1 oz to w zasadzie standard dla tych monet, na rynku kupimy też monety ważące 3 oz, 10 oz, a nawet 500 g. W krajowych sklepach posiadających w swoim asortymencie srebro inwestycyjne bez problemu kupimy znane na każdym krańcu globu kanadyjskie Liście Klonowe, Krugerrandy z Południowej Afryki czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieszablonowym nominale 1,5 €.
Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]