Numizmaty mogą być inwestycją – o monetach kolekcjonerskich

Sprawdź, gdzie kupić polskie monety kolekcjonerskie.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale też przedmiot westchnień kolekcjonerów z całego globu. Numizmatyka, będąca początkowo dziedziną nauki badającą monety, medale a następnie także banknoty, z wolna przerodziła się w poważane hobby. Liczni hobbyści traktują natomiast gromadzenie monet jako formę lokaty swoich finansów w dobra, mogące z czasem dać przyzwoity zysk. Perfekcyjnie zutylizowały to małe i duże mennice, rok w rok emitujące ogromne ilości atrakcyjnych złotych i srebrnych monet numizmatycznych.

Złote i srebrne monety kolekcjonerskie – hobby, które może przynieść zysk

Motywów, dla których ludzie zbierają monety i banknoty jest co niemiara. Jedni skupiają się na numizmatach emitowanych w związku ze zbliżającą się rocznicą pamiętnego wydarzenia historycznego bądź narodzin czy śmierci uznanej znakomitości z obszaru kultury albo polityki. Inni fascynują się pieniędzmi, z tej przyczyny zbierają środki płatnicze rozmaitych państw. Trzecia grupa kupują monety, których design ilustruje określony motyw, np. związany z znakami zodiaku bądź sportem. Jest jednak grupa kolekcjonerów, która nie zbiera numizmatów wybijanych w sporych nakładach z niklu, miedzi oraz mosiądzu, a która poszukuje monet kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, zwłaszcza ze złota i srebra. Oczywiście, tego typu numizmaty już w dniu emisji są kilka razy droższe aniżeli zwykłe monety okolicznościowe, jakkolwiek powinno się mieć świadomość, iż ich kupno bywa świetną inwestycją. Po latach wartość srebrnych i złotych numizmatów może dostrzegalnie wzrosnąć, nie tylko ze względu na ograniczaną liczbę danego wzoru, ale również ze względu na możliwy wzrost ceny kruszcu, którego zostały one wyprodukowane.

Srebrne oraz złoteolskie monety okolicznościowe

Kolekcjonerzy skupiający się głównie na monetach produkowanych nad Wisłą nie będą uskarżać się na niedostatek ciekawych eksponatów do kupienia. Raptem w ostatnich paru latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak np. seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami między innymi Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego czy 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego. Większa część monet okolicznościowych produkowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, w zależności od nakładu, wagi oraz daty emisji, waha się od 100 do około 350 zł. Takie monety zamknięte są na ogół w kapslu bądź umieszczone w kasetce razem z certyfikatem.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]