Zajrzyj w to miejsce, jeśli potrzebujesz więcej wiadomości o e-fakturach.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcy na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – jednolita struktura dokumentów
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, jednakże dla odpowiedniego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest w pełni klarowny. Fakt, iż faktury mają jednakowy format prowadzi do tego, że niezależnie od tego jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to ważny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskają
Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność przede wszystkim wcześniej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF przechowuje dane o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]