Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które stosują odroczone czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie kontrahentów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O jakich zasadach muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z cesją zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem rozmaitych typów usług, a cesja długów będzie tylko jego częścią. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia kodeksu spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Faktoring dla firm – jak znaleźć ofertę?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. Aby ustrzec się pomyłek, których efektem mogą być poważne problemy, musimy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas odpowiednie umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, ale najczęściej okazuje się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.