Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkierem określamy typ cegły dekoracyjnej, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego cechy i dlaczego jest obecnie tak chętnie stosowana w budownictwie?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenie. Płytki z cegły od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako element wykończenia mieszkań oraz domów – mogą posłużyć między innymi jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Klinkier jest stosowany także na podokienniki, naroża, cokoły oraz pozostałe części budynków i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku budynków wzniesionych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i jest niepodatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne – promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny pozostaje więc przez lata w znakomitym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają również inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca powoduje, iż są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w jakim utrzymane są pokoje – wspaniale będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Doskonałej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.