Szalunki – niezbędne przy wylewaniu fundamentów

Znajdź produkty Enco

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można też solidnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają więc naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też specjalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]