Szalunki – gdzie się je stosuje?

Sprawdź, gdzie kupić szalunki ścienne

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można użyć ponownie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, sklejki bądź metalu, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają belki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle świadczą inne usługi i inwestorów, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]