Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, Polacy przywykli do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale także pozwala to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. Tradycyjnie do zakrywania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich latach często wybieramy rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie modele rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W wielu z nich dostaniemy również wszystkie niezbędne dodatki, tj. karnisze metalowe, rozety, wsporniki ścienne i sufitowe oraz kółka z żabkami. W jednym miejscu będziemy mogli dobrać pełen zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niewielkich oknach, jednak nie nadają się dla alergików. Na takich roletach łatwo osiadają drobinki kurzu, ponieważ robione są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w biurze, salonie, pokoju dziecięcym, a nawet w łazience. Takie rolety mają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z materiału nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie obliczyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, do tego będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonalistom.