Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Więcej o sklejce szalunkowej

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić obiekty ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]