Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni i grzybów za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu mieszkańców.

Komu zlecić wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy zlecić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danym przypadku. Wszak zastosowanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest także szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów także należy powierzyć profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich zamienników, nie mających podobnych parametrów wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.