Cegła ozdobna – których producentów klinkieru warto znać?

Klinkierjest jednym z materiałów stosowanych na elewacjach i innych powierzchniach na zewnątrz budynków. Oczywiście nie powinno to dziwić, bo technologia produkcji cegły klinkierowej sprawia, że równie dobrze radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami, co wilgocią lub uszkodzeniami mechanicznymi. Planując wykorzystanie tego materiału w swoim domu należy jednak poznać istotnych producentów tego produktu i dowiedzieć się, co konkretnie znajdziemy w ofercie tych przedsiębiorstw.

Producenci klinkieru – CRH, Roben, Wienerberger

Jednym ze światowych liderów w produkcji klinkierów jest firma Roben z Belgii. Cegła klinkierowa Roben na budowach całego świata jest obecna od 160 lat. Cegła Roben jest ceniona ze względu na różnorodność oraz wytrzymałość. Inna znana firma produkująca klinkier, Wienerberger powstała w Austrii na początku XIX wieku, zaś w Polsce na rynku funkcjonuje od połowy lat 90-tych. Cegła klinkierowa Wienerberger w budownictwie jest znana dzięki innowacyjności rozwiązań użytych w jej produkcji. Kolejny producent klinkieru, CRH, to znana firma z Irlandii. W gronie najważniejszych producentów klinkieru znalazła się także polska firma. Klinkier Przysucha należy do najstarszych produktów polskich tego typu – jest w sprzedaży od prawie pół wieku.

Rodzaje klinkieru

Producenci klinkieru oferują najróżniejsze modele – dzięki temu bez trudu dopasujemy modele odpowiednie do naszej wizji. W salonach dystrybutorów dostępny jest zarówno klinkier ręcznie formowany, przeznaczony przede wszystkim do renowacji zabytkowych budynków, jak i maszynowy, który dzięki gładkiej powierzchni świetnie sprawdzi się w nowoczesnych projektach.