Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W toku budowy jakiegokolwiek obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zadbać o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, jak również spowodować rozkwit niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które części budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie piwnice, fundamenty, balkony, dachy i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi albo wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej technologii powinno się użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, żeby projektowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.