Badanie gleby i inne usługi geologiczne

Wznoszenie domu to niełatwe zadanie. Trudności zaczynają się jeszcze na etapie przygotowania budowy. Poza kwestiami formalnymi, powinniśmy bowiem wiedzieć o zbadaniu gruntu w miejscu, w którym zamierzamy wybudować obiekt. Naprawdę ważne są między innymi zawartość wilgoci w gruncie, rodzaj ziemi i jej spoistość. Jak dowiedzieć się, czy grunt pozwala na wybudowanie domu, czy też niezbędne są jeszcze jakieś zabiegi? Powinniśmy zlecić to geologowi, który po przeprowadzeniu właściwych badań określi bezpieczeństwo konkretnej budowy. Jak więc to zrobi? Jak znaleźć specjalistę, który zaproponuje usługi geologiczne wysokiej jakości?

Typy usług geologicznych

Początkowym etapem w przypadku usług geologicznych jest wykonanie nawiertów. Pozwala to na wzięcie cząstek ziemi i wód zalegających pod gruntem i ich późniejsze przebadanie w odpowiednich warunkach. Wyniki takich ekspertyz sporo powiedzą na temat tego, czy gleba umożliwia wzniesienie domu, czy też należy przeprowadzić jakieś prace. O tym, jak zbudowana jest gleba na terenie mówią także rezultaty sondowania dynamicznego i statycznego, czyli ekspertyz wykonywanych z użyciem specjalistycznego sprzętu. Wszystkie wyniki muszą być zawarte w sporządzonej następnie ekspertyzie.

Komu powierzyć usługi geologiczne?

Powinniśmy jednak wiedzieć, że tego rodzaju ekspertyzy powinny zostać wykonane tylko przez geologa posiadającego właściwe uprawnienia. By je uzyskać i móc oferować usługi geologiczne, należy skończyć studia wyższe, a to znaczy, że korzystając z usług geologa zyskujemy pewność, że usługi geologiczne przyniosą odpowiednie rezultaty. Jeżeli poza tym ważna jest dla nas również kompleksowa obsługa i krótkie terminy, warto zwrócić się o poradę znajomych, którzy wcześniej wykupili usługi geologiczne czy wyszukać opinie wcześniejszych klientów w internecie.