Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zamów silnik prądu stałego na ultrarobotics.pl.

Wiele przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, duże lub malutkie, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, lecz przeciętny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co powinno się wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Davenport, Gaston Planté oraz Michael Faraday. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, stojana oraz szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie lubiane za bezszelestną pracę orazwysoką niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki DC?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy też naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników DC korzystają także hobbyści do tworzenia autorskich projektów z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki prądu stałego o niedużej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od szanowanych producentów.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]