Tablice kredowe – nie tylko dla szkół

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 15, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to przedmiot wykorzystywany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na wstępie warto zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, gdyż wykonywano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższą kontrastowością, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Czy można zastosować tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, szczególnie te o czarnym kolorze, to też idealny dodatek dekoracyjny w mieszkania. Świetnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 4-10 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.