Susz konopny CBD – garść najważniejszych informacji

W sklepach konopnych, prócz popularnych olejów CBD, można kupić również susz. Wielu klientom wygląd oraz nazwa tego wyrobu w okamgnieniu przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w handlu w naszym kraju, tak jak olejki, zawiera głównie CBD, nie zaś THC (ilość tego związku – według obowiązujących przepisów – nie może przekraczać 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w nad Wisłą?

Susz konopny powstaje z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć gatunków takich konopi przemysłowych (to przykładowo Henola, Beniko czy Wojko), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród polskich rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie siewne uprawia się na potrzeby kilku sektorów przemysłu, m.in. włókienniczego czy farmaceutycznego, jakkolwiek podlega to państwowej kontroli, co znaczy, iż inwestor lub rolnik pragnący rozpocząć ich wysiew musi w pierwszej kolejności otrzymać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta lub gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest jedynie po otrzymaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi włóknistych jest to, iż można hodować je na uprawach krytych (indoor), jak i outdoorowych, ale także i na łączących oba te sposoby uprawach w szklarniach (greenhouse).

Gdzie odszukać solidne dane o suszu konopnym?

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBGV czy CBDa), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Mircen i Linalol), które dają każdej ich odmianie łatwo wyczuwalny, niepowtarzalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi przemysłowych używane są w szeregu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie uważa się, iż kannabinoidy mają rozległy wpływ na organizm człowieka, a przez to, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, napadami lękowymi, bólem mięśni i niektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo epilepsja. Mnóstwo wiadomości o oddziaływaniu, a także dawkowaniu tych związków, można odnaleźć między innymi w opracowaniach naukowych dostępnych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.