Jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze jej formy zaistniały już w czasach prehistorycznych i odtąd są obecne w przeróżnych dziedzinach naszej egzystencji. Spotykamy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w świątyniach, ale też w miejscach ogólnodostępnych: w gmachach firm, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, iż nie całkiem orientujemy się, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W naszym artykule podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Rzeźby z brązu w miejscach publicznych
Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają wysokie wartości artystyczne oraz estetyczne, często bywają przez nas traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (aczkolwiek nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, w parkach czy na ulicach, widoczne są wszak w większości miejscowości. Poza tym często można spotkać je także w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej
Odlewy artystyczne. Kto je opracuje?
Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą przede wszystkim ogromnych, nieruchomych rzeźb. Ale jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to drobne dzieła, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to między innymi popiersia na zamówienie, nagrody na laureatów turniejów oraz medale okolicznościowe. Inicjatorzy rozmaitego rodzaju imprez czy zawodów sportowych nie mają z tym trudności, bo kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje ogromnych kosztów, a ich wykonanie wystarczy po prostu powierzyć doświadczonemu artyście.