Nowoczesne pomniki – zamów do ogrodu lub postaw na cmentarzu

Pomniki to nie są wyłącznie rzeźby nagrobkowe spotykane na cmentarzach – dzieła artystyczne także prywatne posesje, rynki i parki. Jak są wykonane? Czy można je kupić?

Nowoczesne pomniki – kto zleca ich wykonanie?

Nowoczesne pomniki mają obszerne spektrum zastosowania – mogą zachwycać prywatnych nabywców, będąc oryginalną dekoracją ich tarasu, ogrodu albo patio, ale też mogą być detalem uatrakcyjniającym przestrzeń publiczną, m.in. w parkach. Możliwości ich użycia jest bardzo wiele, a ogromny wybór materiałów oraz metod ich realizacji powoduje, że nowoczesne pomniki można dostosować do potrzeb każdego. Ten rodzaj dzieła artystycznego tworzy się w większości wypadków w tak zwanej technice łączonej bądź poprzez ręczne rzeźbienie i odlew. Pomniki odlewane można nabłyszczać, a także – zależnie od zastosowanego do odlewu stopu – zabarwić na różne odcienie, m.in. niebieski, brązowy czy pomarańczowy. Zainteresowaniem cieszą się również popiersia – pełnią funkcję ozdobną, a przy tym stanowią wspaniały prezent dla kogoś bliskiego. Wystawione w prywatnej rezydencji bądź ogrodzie prezentują się znakomicie i są wyróżniającym się elementem przestrzeni. Wykonanie popiersi zlecają też instytucje publiczne, w tym urzędy, w celu upamiętnienia ważnej postaci, np. znanego sportowca.

Pomniki na cmentarz – z czego mogą być wykonane?

Odrębną grupą są pomniki nagrobne, czyli dekoracyjne elementy dopełniające płytę nagrobka. Tworzy się je poprzez rzeźbienie lub odlew. Wyróżniamy pomniki z brązu, aluminium i mosiądzu. Te stopy charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, jak również negatywny wpływ czynników pogodowych. Znaczną popularnością cieszą się także rzeźby nagrobkowe w formie piety i anioła. Koncept pomnika nagrobnego można dopasować do indywidualnych potrzeb – artysta omawia z klientem metodę wykonania, surowce, z których będzie zrobiona rzeźba, a także dużo innych aspektów.