Na co zwracać uwagę przy wyborze kłódek?

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Z jakich materiałów produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane cechy. Najczęściej kupowane rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane dostępne również kłódki wykonane ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.