Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Łańcuch na opony zamówisz na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]