Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

Kup kryminalne książki.

Znacząca rzesza ludzi fascynuje się upiornymi opowieściami. Jedni preferują historie na granicy gore, pozostali kochają zanurzać się w głębokie zakątki skomplikowanych procesów myślowych brutalnych bandziorów i seryjnych morderców. W gąszczu podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji przybliżających zainteresowanym prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych form ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego odczuwać niepokój?

Pasjonat thrillerów oraz powieści kryminalnych natychmiast odpowie, że chodzi o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się intensywnemu odczuciu przerażenia, którego mało kiedy przeżywa się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to na ogół finansami, utratą zatrudnienia albo problemami zdrowotnymi. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena i braci Grimm mają z reguły tak straszny i brutalny charakter – w ten sposób bajki te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami otaczającego ich świata, informując je zarazem, że dobro nie zawsze zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery wyzwalają więcej strachu niż ich filmowe ekranizacje

XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią wolną chwilę, szukają serialu limitowanego czy też filmu, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy mrocznych kryminałów i horrorów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy to ekranizacje głośnych książek, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść kryminalną lub horror, odbiera się w inny sposób niż film – spokojniej, czyli z większą atencją. W książce każde wtrącenie, dialog bądź postać (także ta ostatniego planu) kształtuje nastrój snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy zwykle niespiesznie, lecz umożliwia to dokładniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli wobec tego kochasz czytać i znajdujesz na to czas, daj sobie napędzić strachu kryminałom, horrorom oraz thrillerom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa