Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Zamów literaturę młodzieżową.

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz rzadszy kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera głównie szybką rozrywkę w telewizorze, w smartfonie lub na komputerze, a po książkę na ogół sięga dopiero wtedy, kiedy jest to lektura szkolna. I też przez obowiązek czytania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki staje się niepojętym konceptem.

Literatura dla nastolatków odwołuje się do codziennych doświadczeń młodych ludzi

Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają tematy i opowiadają historie interesujące dla młodszej generacji odbiorców. Ten typ literatury dostał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła kreowane z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, groza czy awanturnicze przygodówki. Ale wszystkie te historie łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń nastolatków. Książki te mówią więc o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, relacjach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości i odnajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga licealistom poczuć, iż inni także borykają się tożsamymi życiowymi zawirowaniami w czasie dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury młodzieżowej z czasem przynosi korzyści

Warto proponować nastolatkom ciekawe dla nich powieści, ponieważ rozbudzenie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem lat daje multum korzyści. Osoba, która dużo czyta operuje większym zasobem leksykalnym i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co znacznie upraszcza naukę języka polskiego. Ale odkrywanie historii innych osób w tym samym wieku to również metoda na dokładniejsze poznanie siebie, prywatnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co ważne, rodzice nigdy nie powinni wyśmiewać pasji dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej czyta książki o superbohaterach lub zombie nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa