Kolorowy zawrót głowy – wybierz idealny kolor rolety

Przeszukując oferty producentów rolet, łatwo spostrzeżesz, że sprzedawane są w kilkunastu kolorach. Na jaki kolor się zdecydować? Istnieje kilka reguł, wartych poznania przed zakupem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Który kolor rolet kupić?

W przedmiocie kolorów rolet występują 3 podstawowe trendy: dopełnienie, kontrast i minimalizm. Minimalizm polecany jest zwolennikom czystych, prostych pomieszczeń, z małą ilością dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Jesteś częścią tej grupy? Postaw na rolety w kolorze szarym, beżowym, écru lub piaskowym. Neutralne barwy nie będą się wyróżniać, a rolety stanowić będą tło dla innych elementów w pomieszczeniu. Kolejny nurt to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego przeciwstawne będą kolejno: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Jeżeli posiadasz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – na przykład rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Urządzasz salon w różnych odcieniach zieleni? Wybierz więc rolety tej samej barwie.

Czy kolory rolet wpływają na samopoczucie?

Według ogólnej reguły wpływu barw na nasz samopoczucie, kolory ciepłe pobudzają, a zimne uspokajają. Mocny żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – wykorzystaj tę barwę w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to odpowiednik odpoczynku i harmonii – zda egzamin w salonie i tam, gdzie się relaksujesz. Wręcz stworzony do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Kochasz czerwień? Unikaj jej na dużych powierzchniach, bo jest zdolna prowokować agresywne zachowania oraz potęgować napięcia i drażliwe sytuacje. Korzystaj z niej wyłącznie w niewielkich dodatkach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki czy obraz na ścianie zupełnie wystarczą, żeby ożywić pokój.