Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Dowiedz się, gdzie zamówić kantar skórzany

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on pasować do wielkości i zarysu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać odpowiedni kantar? Na które jego cechy trzeba zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

Na rynku odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są zalecane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większą wygodę dają kantary podszywane – np. prawdziwym albo sztucznym futrem, które można odczepić celem konserwacji. Kantar tego typu doskonale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów lub tresury.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla koni holsztyńskich, arabskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]