Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Na https://bit.ly/2VW6gzR znajdziesz więcej szczegółów o przetworach z warzyw.

Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że wydaje nam się, iż jest to wyłącznie słowiański rarytas, rzadko wykorzystywany w pozostałych krajach świata. Lecz domowe kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Dlaczego kwaszonki są popularne?

Historycy uznali, iż metoda konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w solance, w occie albo w soli, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a na terenach antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której się ją zanurza, utrudnia rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Kilkaset lat temu był to świetny sposób, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilka miesięcy. Stąd też przyjął się obyczaj przygotowywania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory warzywne od zarania swojej obecności słyną z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Charakteryzują się one np. dużą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Co interesujące, w naszym języku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z owoców dyni i ziemniaków.

Smak kiszonych przetworów warzywnych różni się w poszczególnych regionach świata

Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany w zasadzie w większości rejonów świata, także w USA i w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Jednak pickle są tam bodaj niesłychanie lubianym uzupełnieniem hot-dogów, hamburgerów oraz sandwiczy. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraczki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże to nie jedyne warzywa, które można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, kalafiory, jak również owoce (np. cytryny).

Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się podstawą albo ważnym dodatkiem do tysięcy potraw regionalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych regionach świata, ponieważ jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w trakcie kwaszenia. W efekcie ogórek kiszony wedle standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Izraelu.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]