Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Zobacz, gdzie kupić obrączki Kraków

Dla wielu osób ślub jest niezwykle poruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a znakiem ich miłości, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki – część obrzędu ślubu od XIII wieku

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później. I choć wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojnę, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład we Francji, na Słowenii, w Czechach czy w USA, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz mierzą obrączki ślubne razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – kiedyś z mosiądzu, teraz ze złota oraz platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się skromniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) uosabiające potęgę uczucia. Współcześnie do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, są one także częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch typów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również często w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]