Jeśli chcesz kupić palcaty, koniecznie sprawdź horse-trade.pl.
Zamawiając odzież jeździecką nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w najistotniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie oswajania konia, nieodzowne będzie stosowanie palcatów i batów jeździeckich.
Palcat skokowy, bat ujeżdżeniowy, do lonżowania – cechy charakterystyczne
Jest parę wariantów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
– bat do lonżowania – ma z reguły od 160 do 200 centymetrów długości i służy do skłonienia zwierzęcia do miarowego chodu do przodu, zastopowania konia lub zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener zachowuje kontrolę nad koniem, równocześnie będąc w stosownej odległości od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania produkowane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że solidnie trzyma się ręki niezależnie od warunków. Na ogół są składane, ale spotykane są również modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 cm) a na jego końcu jest sznureczek. Wykorzystuje się go podczas treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaznaczyć, iż używa się go tylko wówczas, gdy jeździec nie może wyegzekwować od zwierzęcia właściwego zachowania za pomocą sygnałów wydawanych nogą bądź dłonią.
– palcat skokowy – zwyczajowo nazywany też szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest na ogół klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę oraz nakłania je do określonego zachowania. Palcatem uderza się łagodnie w łopatkę zwierzęcia, co tłumaczy, dlaczego jest on tak krótki.
Po czym poznać, iż uderzenie palcatem lub batem jest zbyt mocne?
Batów i palcatów niezwykle łatwo nadużyć, tym samym trzeba za każdym razem posługiwać się nimi rozważnie. Za mocne smagnięcie może doprowadzić do tego, iż zamiast wykonać polecenie zwierzę stanie się bardziej nerwowe lub zacznie łączyć daną przeszkodę z cierpieniem. Jeżeli palcat albo bat zostawił ślad na sierści konia oznacza to, iż jeździec uderza bez wątpienia zbyt mocno.
W trakcie jazdy baty i palcaty trzymamy tak, by były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, dlatego, że w razie ewentualnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.
Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]