Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących food pairing? Wejdź na warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych kombinacji smakowych, nie oznacza to, że łączenie ze sobą dań, które na pierwszy rzut oka w ogóle do siebie nie pasują, nie może dać ciekawych i, co ważne, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Silne oddziaływanie na nasz smak miało bezspornie otwarcie się na inne tradycje kulinarne oraz pojawienie się w sprzedaży nieosiągalnych przedtem w Polsce artykułów spożywczych. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych owocami rzadko już dziwi. Osoby, które rozsmakowały się w takich niebanalnych fuzjach aromatów nierzadko zaczynają własne eksperymenty i samodzielnie szukają coraz to dziwniejszych zestawień. Żeby te jednak dały spodziewane skutki, należy najpierw wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Jeżeli chcemy, aby nasze kulinarne poszukiwania naprawdę okazały się źródłem ekscytacji i pozwalały odnaleźć nowe smakowe doznania, powinno się działać zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są zaledwie instrukcjami, o których powinno się pamiętać, żeby smaki zespalają się w nieprzeciętną, lecz harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za całkiem do siebie niepasujące. Wszelkie zasady food pairingu są jednakże dokładnie przeanalizowane i poparte szeroką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą głównie obecności danych substancji w używanych produktach. Food pairing nie traktuje wyłącznie o posiłkach, ale także o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing. Czy można się to opanować?

Food pairing wymaga bujnej wyobraźni oraz instynktu, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu liczy się znajomość ilości przeróżnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Toteż dobrym pomysłem będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – tym bardziej, iż przekazanie niezbędnej wiedzy trwa nie więcej niż kilka godzin.

Nasza lokalizacja:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]